polskienglishRu

Search? ????? ??????? Agatronic K Agatronic M Agatronic W Agatronic G Agatronic H Agatronic R AFI-02, AFI-03 AFI-02Pt AFI-03plus AFI-03 BC AFI-05, AFI-05plus AFI-06 APT1,7 APE800 WW03 AW02 AW03 Kuwety Uszczelnienia Podstawki Tygle grafitowe Osłony ceramiczne Дистрибьюторы ????? ?????? ?????????????

   Poniżej znajdą Państwo najczęściej zadawane pytania Klientów zainteresowanych zakupem urządzenia indukcyjnego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby odpowiedzi odnosiły się bezpośrednio do tematyki zastosowania technologii topienia indukcyjnego w branży jubilerskiej, a ich forma była możliwie najbardziej przejrzysta.


Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania prosimy o kontak.
1. Co to jest mieszanie indukcyjne?


Mieszanie indukcyjne lub inaczej mieszanie polem elektromagnetycznym to zjawisko, w którym ciekły stop wprowadzany jest w drgania pod wpływem występowania zmiennego pola elektromagnetycznego.


 

Oznacza to, że przy zastosowaniu odpowiednio dobranej mocy generatora do masy topionego stopu mieszanie indukcyjne zastępuje mieszanie mechaniczne.


 


Poniższy film pokazuję wpływ pola elektromagnetycznego na stopione srebro.


 

(Piec AFI-03; 10kW)2. Grzanie indukcyjne czy oporowe?

Aby poznać odpowiedź na zadane pytanie należy przede wszystkim zrozumieć różnicę dzielącą oba systemy topienia metali.


 


Topienie oporowe (rezystancyjne) – to uzyskiwanie wysokiej temperatury dzięki przepływowi prądu elektrycznego przez spiralę wykonaną ze specjalnego drutu oporowego. Spirala nawinięta jest na ceramiczną kształtkę, a całość umieszczona jest w izolacji termicznej w taki sposób, aby wytworzone ciepło kierowane było na tygiel ze stopem, czyli od źródła ciepła do stopu.  W rezultacie tego, nagrzewaniu podlega przede wszystkim drut oporowy, ceramika, izolacja termiczna, tygiel, a na końcu stop.


 


Wady:     
 • Niska sprawność      energetyczna wynikająca z konieczności nagrzewania izolacji termicznej, a      co z tym się wiąże długie czasy nagrzewania i studzenia;

 •    
 • Długie czasy nagrzewania do      osiągnięcia temperatury topienia i co z tym się wiąże wydłużone czasy      ekspozycji ciekłego stopu na działanie atmosfery;

 •    
 • Niska odporność elementów      grzejnych na działanie topników;

 •    
 • Niskie temperatury pracy      pieców (ok.1150oC);

 •    

     

    Zalety:
   

         
 • Małe      wymiary urządzeń;

 •        
 • Nieskomplikowana      konstrukcja mechaniczna i elektryczna;

 •        
 • Stosunkowo      niska cena zakupu;

 •    

   
       Topienie indukcyjne
– zmienne pole elektromagnetyczne wytworzone przez układ rezonansowy LC, gdzie widocznym elementem w piecu jest cewka (wzbudnik, induktor) oddziałuje bezpośrednio na tygiel grafitowy ze stopem powodując jego nagrzewanie. Wspomniany induktor to rurka miedziana, przez którą płynie woda, a w związku z tym jej temperatura nie przekracza 50oC. W tym przypadku źródłem ciepła jest sam stop, w którym wytworzona jest temperatura do jego stopienia.


   

 


   

Wady:


   

         
 • Większe      wymiary urządzenia w stosunku do oporowych;

 •        
 • Konieczność      stosowania chłodzenia wodnego;

 •        
 • Wyższe      koszty zakupu w stosunku do oporowych;

 •    

   

 


   

Zalety:


   

         
 • Błyskawiczne      czasy topienia skracające do minimum ekspozycję ciekłego stopu na      działanie gazów otaczających oraz skrócony sam proces      odlewnia (np.: 1,5min dla 500g/Ag);

 •        
 • Możliwość      efektywnego mieszania stopu polem elektromagnetycznym;

 •        
 • Wysoka      sprawność pieca wynikająca z szybkiego czasu topienia oraz braku zbędnych      izolacji termicznych do ogrzania;

 •        
 • Konstrukcja      komory pieca składająca się jedynie z chłodzonego wodą induktora wyjątkowo      odporna na wszelkie środki chemiczne stosowane przy topieniu metali.

 •        
 • Możliwość      nagrzewania do temperatury nawet 2200 oC.

 •        

     

   

   

3. Urządzenia indukcyjne pobierają dużo energii elektrycznej. Co się bardziej opłaca?

   

   

   
   
   
   
   


   

Istotnie. Najniższe zapotrzebowanie energetyczne, urządzeń indukcyjnych dostępnych na rynku to 3,5 ± 4kW, gdzie moc przeciętnego piecyka na 1,7kg złota to 1,5kW. Jednak, aby móc mówić o ekonomi pracy należy jeszcze wziąć pod uwagę jeden czynnik, którym jest czas.


   

Posłużę się przykładem. Przeciętny piecyk tyglowy o mocy 1,5kW po włączeniu zasilania nagrzewa się od temperatury pokojowej do 1000oC średnio godzinę, gdy do tego dodamy czas potrzebny na stopienie metalu to pierwsze topienie wykonane zostanie po ponad godzinie.


   

Wynika to z faktu, nagrzewania się drutu oporowego, który jest źródłem ciepła, ceramiki konstrukcyjnej, izolacji termicznej, tygla grafitowego i dopiero na samym końcu stopu.


   

 


   

Inaczej ma się sprawa w przypadku topienia indukcyjnego. Wytworzone pole elektromagnetyczne oddziałuje bezpośrednio na tygiel ze stopem natychmiast po uruchomieniu generatora. Cała energia elektryczna pobrana z sieci wykorzystana jest do nagrzania tygla ze metalem. Konstrukcja urządzeń indukcyjnych pozbawiona jest zbędnych izolacji termicznych mających znaczny wpływ na obniżenie sprawności urządzenia.


   

W związku z powyższym, przykładowa odlewarka - Agatronic G z 4kW piecem indukcyjnym umożliwia odlanie 300 gramowej kuwety już po pierwszych dwóch minutach liczonych od włączenia urządzenia, w temperaturze pokojowej. Ponad to, istnieje zasada, która mówi, że urządzenie indukcyjne grzeję tylko wówczas, gdy stop znajduje się tyglu.


   

 


   

Reasumując. Zdecydowanie można stwierdzić, iż przeprowadzony bilans energetyczny wyraźnie przemawia za indukcyjną technologią topienia metali. Skrócenie czasów topienia metali spowodowało, iż cały proces odlewania biżuterii metodą traconego wosku sprowadza się w głównej mierze do żmudnego przygotowania choinek woskowych, zalania ich masą i wypalenia kuwet, gdzie samo odlewanie pozostaje jedynie kilkuminutowym procesem wieńczącym całą operację.


         

   

4. Chłodzenie urządzeń indukcyjnych wodą. Czy to jest drogie?

   

   

   
   
   
   
   


   

Wszystkie piece, odlewarki oraz nagrzewnice indukcyjne wymagają chłodzenia induktora cieczą. Woda płynąca przez wzbudnik utrzymuje temperaturę na stałym poziomie, zabezpieczając miedzianą rurkę przed wysoką temperaturą nagrzewanego tygla i stopu.


   

Ponad to, chłodzeniu podlegają radiatory w bloku generatora oraz niektóre elementy obudowy urządzeń, np.: komora odlewnicza i komora pieca w odlewarkach Agatronic.


   

Realizację tego zadania można powierzyć profesjonalnym urządzeniom schładzającym i utrzymującym temperaturę wody na stałym poziomie, dzięki wbudowanemu agregatowi sprężarkowemu, działającemu na zasadzie zbliżonej do pracy lodówki. Niestety wygoda ta niesie za sobą niemałe koszty.

   

   


   
 

   

   
 

   

     Istnieją dwie alternatywy dla schładzalnika sprężarkowego. Pierwszą z nich jest wykorzystanie wody „z kranu”. Rozwiązanie to jest proste w realizacji, jednak ze względu na duże zużycie chwilowe zaleca się stosowanie tej opcji jako awaryjnego źródła. Ponad to, duża różnica temperatur pomiędzy wodą z kranu, a powietrzem w pomieszczeniu gdzie pracuje piec indukcyjny, będzie powodowała skraplanie się pary wodnej na chłodzonych elementach pieca, w tym elektroniki.


   
 

   
 

   

Najtańszym rozwiązaniem jest wykonanie obiegu cyrkulacyjnego z pompki ogrodowej oraz beczki na wodę. Układ ten ma swoje wady, gdyż woda obiegowa nagrzewa się w czasie pracy urządzenia stosunkowo szybko do chwili przekroczenia temperatury, przy której zabezpieczenie termiczne urządzenia indukcyjnego nie przerwie pracy generatora. Czas ten można wydłużyć przez zwiększenie pojemności zasobnika wody, zastosowanie chłodnicy z wentylatorem wpiętej w szereg układu chłodzącego lub umieszczenie zasobnika wody w możliwie chłodnym pomieszczeniu.


       Poniższy film ilustruje sposób wykonania zamkniętego układu chłodzącego wykonanego z beczki 120l i pompy ogrodowej.

   
   
   
   


   

   

    

    UWAGA: Przed wykonaniem takiego układu należy zapoznać się z Dokumantacją Techniczno-Ruchową urządzenia indukcyjnego lub skonsultować z producentem.

   


   
 

       Szacowany koszt układu to:

   

   

   
       
           
               

               
               
               
               
               

               
               
               
               
               
               
               


© 2007 - All Rights reserved! - www.argenta.pl
Strona główna Home     Up Up